Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /home/vrtrpm/code/init.php on line 40

Deprecated: substr(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/vrtrpm/code/init.php on line 40
A tükörneuronok működése

A tükörneuronok működése

A tükörneuronok az emberi agy mozgató, érző és mentális folyamatokat vezérlő területein találhatók, melyek ugyanúgy tüzelnek akkor is ha végrehajtunk egy cselekvést és akkor is, ha csak megfigyeljük azt. A tükrözés folyamata egyidejűleg, önkéntelenül és minden gondolkodás nélkül zajlik. Az észlelt jelenségekről belső idegrendszeri másolat (reprezentáció) készül, mintha a megfigyelő saját maga végezné a cselekvést.

A cselekvésvezérlő idegsejtek által tárolt programok nem légből kapott, hanem tipikus sorozatok, amelyek az észlelő egyén összes korábbi tapasztalatán alapulnak. Mivel az ilyen cselekvés sorok túlnyomórészt megfelelnek a társadalmi közösséget alkotó összes tag tapasztalatainak, ezért a cselekvésvezérlő neuronok egy közös interszubjektív cselekvési és jelentésmezőt hoznak létre

A tükörneuronok spontán módon, akaratlanul és gondolkodás nélkül kezdenek el együtt rezegni a látottakkal. A megfigyelő neurobiológiai eszköztárát használják, hogy egyfajta belső szimuláció révén éreztessék vele, mi megy végbe a megfigyelt másik emberben. A tükröző rezonancia a spontán, intuitív megértés alapja, amit a szaknyelv tudatelméletnek nevez. Ez nemcsak arra képes, hogy a megfigyelő helyzetben lévő emberben elképzeléseket, gondolatokat és érzéseket váltson ki, hanem bizonyos feltételek mellett még a test biológiai állapotát is képes módosítani.

Az emlékek és a reprezentációk úgy foghatók fel, mint bizonyos körülmények között megjelenő neurális tüzelési mintázatok (patternek) lehetőségei.

Amennyiben a kutatási helyzetben folyamatosan az explicit-deklaratív elemek vannak túlsúlyban, a racionalizáció és intellektualizáció határozza meg a viszonyulást. Vagyis a beavatkozás ezen típusa esetén az értelmezések csak az explicit-deklaratív rendszert érik el és nincs hatással az élményeket, beállítódásokat tároló implicit-procedurális rendszerre. A kapott eredmény teljesen érthető, logikus, de az erre épített marketing stratégia nem a valóságot fogja leképezni, ezért eredményessége is csekély lesz.

Mivel ez a mechanizmus minden ember sajátja, a tükörneuronok rendszere egy egyének feletti idegrendszeri formátumot hoz létre, amelynek révén közös, emberek közötti jelentéstér alakul ki. Mivel a közös emberi jelentéstér programokat tartalmaz minden jellegzetes, a tapasztalatok alapján a saját fajon belül előforduló cselekvési és észlelési sorozatra, ezért létrehozza a – nagyvonalakban – kiszámítható, előre megjósolható világ intuitív alapját is.